Strona w budowie

Medycyna estetyczna

Oferujemy kompleksowe zabiegi dla twarzy i ciała oparte o zaawansowane technologie, różnorodne metody i komplementarne połączenie wiedzy, jakości, efektywności i bezpieczeństwa. A wszystko w niezwykle komfortowych warunkach, przyjaznej atmosferze i z zachowaniem najwyższych standardów.

Medycyna estetyczna

PODOLOGIA – pomoc dla stóp, a u nas również dla dłoni


W naszej klinice oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie chorób skóry stóp, paznokci oraz komplementarnie skóry i paznokci dłoni. W odróżnieniu od większości gabinetów podologicznych, nasze zabiegi sa zabiegami medycznymi ukierunkowanymi na stan kliniczny pacjenta. Stopa i jej problemy wymagają często wielokierunkowej konsultacji z zakresu –  chirurgii, ortopedii, medycyny estetycznej, fizjoterapii.

 

3 (3)

Zapraszamy na bezpłatną WSTĘPNĄ konsultację
dotyczącą Twojego problemu, również w celach estetycznych.

Konsultacja podologiczna stanowi pierwszy etap w procesie diagnostyki i doboru terapii.  Podczas konsultacji zbierany jest szczegółowy wywiad dotyczący miejscowego problemu, jak i ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy, urazów, nawyków itd.

Dzięki temu możliwe jest trafne zdiagnozowanie źródła powstawania problemu oraz form jego wyeliminowania.

* Wstępna konsultacja podologiczna jest BEZPŁATNA, trwa ok 10 minut, ale często pozwala na zaproponowanie sposobu leczenia podologicznego lub lekarskiego, w tym laseroterapii, krioterapii lub leczenie chirurgicznego, wykonywanego w naszej klinice.

*Kompleksowa konsultacja podologiczna jest płatna (80zł) obejmuje:

  • wywiad ukierunkowany na przyczynę powstawania problemu
  • ocena wzrokowa
  • badanie palpacyjne
  • wykonanie fotografii w tym w powiększeniu – wideodermatoskopia (Fotofinder)
  • zaproponowanie planu leczenia
  • wykonanie wstępnego lub pełnego zabiegu podologicznego, w zależności od wskazań i stanu klinicznego pacjenta
  • W przypadku wykonania pełnego zabiegu, może istnieć konieczność dopłaty do ceny zabiegu

Przed pierwszą wizytą u podologa:

  • Bezpośrednio przed wizytą nie trzeba myć stóp, jeżeli chcesz to zrobić, to proszę umyć stopy wyłącznie wodą, wysuszyć ręcznikiem.
  • Nie stosować żadnych kremów pielęgnacyjnych, zasypek, maści, peelingów złuszczających, dezodorantów, itp. W wyjątkowych sytuacjach można użyć własnych preparatów
  • Nie obcinać paznokci, skórek, nie stosować tarek, pumeksu. Codzienny wygląd stóp, czyli zrogowaciały naskórek, pogrubiałe paznokcie pozwalają na rzetelną ocenę problemu.
  • Lakieru na paznokciach nie trzeba zmywać. Czasem jednak dla oceny płytki paznokciowej, trzeba będzie zmyć lakier lub ściągnąć hybrydę, ale zrobi to podolog w gabinecie, po uzgodnieniu z pacjentem.
  • W przypadku planowanego badania w kierunku grzybicy stóp (badanie mykologiczne) przez okres około 4 tygodni przed wizytą  nie wolno stosować żadnych chemioterapeutyków,  dobę przed zabiegiem – nie myć stóp.
  • Prosimy przyjść w butach, które najczęściej są używane, celem oceny ułożenia stóp w obuwiu oraz sposobu „schodzenia” butów.
  • ZACHĘCAMY DO KONSULTACJI TELEFONICZNEJ, celem wstępnego omówienia problemu i przygotowania się do wizyty, zalecamy wysłanie zdjęć mms – tel 516 755 170

W podologii nie moczy się stóp podczas zabiegu, podolog nie pracuje na skórze stóp rozmoczonej.

Podstawowy zabieg podologiczny jest zabiegiem pielęgnacyjno – profilaktycznym.  Jest to zabieg wykonywany przy założeniu, że stopy „są zdrowe” i ma na celu utrzymanie ich dobrego i prawidłowego stanu.  Podczas takiego zabiegu kontrolowany jest stan skóry stóp oraz paznokci a także czy nie następują lub nie nastąpiły jakiekolwiek zmiany w ich układzie. Zalecane jest postępowanie w domu wraz omówieniem stosowanych preparatów.

Podolog podczas kontroli wstępnej, przeprowadzanej przed każdym zabiegiem (nawet u stałych pacjentów) weryfikuje stan stóp i paznokci oraz dobiera odpowiednią do danego przypadku terapię podologiczną.

Do najczęstszych patologii w obrębie skóry stóp i dłoni oraz paznokci należą:

  • przesuszenia i hiperkeratozy skóry
  • rozpadliny (pęknięcia skóry nawet na kilka mm)
  • modzele
  • nagniotki
  • odciski
  • brodawki wirusowe
  • brodawki mozaikowate
  • paznokcie zawijające się oraz wrastające
  • onycholiza
  • stany zapalne paznokcia
  • krwiaki pod- i około- paznokciowe

Kompleksowe oczyszczenie paznokcia zmienionego  chorobowo obejmuje skrócenie i oczyszczenie płytki paznokciowej oraz oczyszczenie wałów paznokciowych, tak aby zatrzymać rozprzestrzenianiu się infekcji.

Podczas zabiegu podolog usuwa płytkę w obszarze w którym jest zmieniona chorobowo.
W trakcie istnieje możliwość pobrania materiału do badań mykologicznych. Badanie mykologiczne wykonywane jest w współpracującym laboratorium. W przypadku stwierdzenia grzybicy wykonywany jest również antybiogram (ocena wrażliwości grzyba na antybiotyk), który pozwala na precyzyjne dobranie chemioterapeutyku.  W przypadku stwierdzenia grzybicy dla dalszego leczenie często wymagane jest równoległe kontynuowanie leczenia dermatologicznego.

Zazwyczaj zabieg jest praktycznie nie odczuwalny (nie bolesny), a terapia paznokcia przynosi szybkie  efekt.

Rekonstrukcja paznokcia wykonywana jest w różnych przypadkach:

  • uszkodzenie mechaniczne części lub całości płytki, kiedy paznokieć „zszedł” a nowy jeszcze nie urósł
  • zwolniony wzrost paznokcia
  • po leczeniu chorób paznokcia
  • przy paznokciach z ubytkami, szczelinami, pobruzdowaniem

Metodologia podologiczna jest różna i dobrana do potrzeb pacjenta.

Pierwszym etapem  jest najczęściej przesuszenie skóry, które z czasem prowadzi do nadmiernego rogowacenia zwanego inaczej hiperkeratozą.

Nadmierne rogowacenie najczęściej związane jest z wiekiem, ale u młodych osób może być objawem różnych chorób (metabolicznych, endokrynologicznych, łuszczycy, AZS, braku witamin, itp. ).

Nieprawidłowa pielęgnacja domowa – nadmierne ścieranie skóry za pomocą tarki, pumeksu często podrażnia i uszkadza naskórek pobudzając go do jeszcze szybszego narastania naskórka.

Nieregularne stosowanie kremów i maści nawilżających lub natłuszczających lub ich nieodpowiedni skład zbyt dużo lub za mało popularnego mocznika może być również przyczyna wysuszenia stóp.

Nie leczone zgrubienia mogą prowadzić do pęknięć i rozpadlin skóry.
Nadmierne rogowacenie może powodować pocenie się stóp w innych częściach co może prowadzić do rozwoju infekcji grzybiczych lub wirusowych (brodawki).

Leczenie podologiczne obejmuje przede wszystkim prawidłową diagnozę i opracowanie indywidualnej terapii w tym domowej.

Opracowanie pęknięć oraz rozpadlin czasem wymaga kilku etapów.
Zawsze usuwane są towarzyszące zrogowacenia.
Już po pierwszej wizycie następuje wygładzenie krawędzi dużych szczelin, a w przypadku mniejszych brzegi mogą ulec całkowitemu wygładzeniu.

Terapia zawsze wymaga współpracy pacjenta i kontynuowania leczenia w domu.

Stosuje się dopasowane preparaty regenerujące, opatrunki natłuszczająco-nawilżające.

Prawidłowe postępowanie ogranicza możliwość nawrotów.

Nieleczone pęknięcia mogą prowadzić do głębokich i bolących rozpadlin, tworząc rany, które sprzyjają rozwojowi infekcji, w tym wirusowych (brodawki), grzybiczych, rzadziej bakteryjnych.

Odcisk jest zgrubieniem naskórka, który ze względu na występowanie punktowego zgrubienia, popularnie zwanego „korzeniem”  powoduje kłujący ból nasilający się przy chodzeniu. Wokół nieleczonego odcisku z czasem gromadzi się więcej skeratynizowanego naskórka, co pogłębia „korzeń” i zwiększa obszar ucisku.

Sposób usunięcia odcisku zależy od jego wielkości, umiejscowienia i stanu klinicznego pacjenta.

W naszej klinice leczeniem zajmują się lekarze, podolodzy i kosmetolodzy.

  •  opracowanie podologiczne za pomocą specjalistycznych frezów i dłutek
  • usunięcie laserowe – laser CO2
  • usunięcie chirurgiczne, czasem z założeniem szwów
  • terapia domowa – maści regeneracyjne, antybiotykoterapia w zależności od potrzeb

Główną przyczyna tworzenia odcisków jest nieprawidłowa statyka stóp i biomechanika chodu.  Tylko likwidacja przyczyny pozwoli na trwałe usunięcie tworzenia się odcisków. Czasem wystarczy zakup wkładek lub małych klinów.
Najlepszym sposobem jest dobranie spersonalizowanych wkładek, korygujących ułożenie stóp oraz odciążających przeciążone miejsca podparcia. Wkładki wykonywane w naszej klinice poprzedzone są indywidualną diagnostyką na specjalnych poduszkach oraz macie tensjometrycznej.

Modzele i nagniotki są nagromadzeniem martwego naskórka,  ucisk i tarcie w miejscu zgrubienia często jest nie tylko problemem estetycznym ale może powodować punktowy ból.

Sposób usunięcia odcisku zależy od jego wielkości, umiejscowienia i stanu klinicznego pacjenta.

W naszej klinice leczeniem zajmują się lekarze, podolodzy i kosmetolodzy.

  • opracowanie podologiczne
  • usunięcie laserowe – laser CO2
  • terapia domowa – maści regeneracyjne, antybiotykoterapia w zależności od potrzeb

Podologiczne usunięcie polega na wycięciu zmiany skórnej za pomocą ostrza chirurgicznego lub zeszlifowanie zgrubiałych warstw i złagodzenie powierzchni i brzegów skóry odpowiednio dopasowanym frezem. Po zakończonym zabiegu najczęściej aplikowane są dopasowane preparaty regenerujące.

Główną przyczyna tworzenia odcisków jest nieprawidłowa statyka stóp i biomechanika chodu.  Tylko likwidacja przyczyny pozwoli na trwałe usunięcie tworzenia się odcisków. Czasem wystarczy zakup wkładek lub małych klinów.
Najlepszym sposobem jest dobranie spersonalizowanych wkładek, korygujących ułożenie stóp oraz odciążających przeciążone miejsca podparcia. Wkładki wykonywane w naszej klinice poprzedzone są indywidualną diagnostyką na specjalnych poduszkach oraz macie tensjometrycznej.

 

Ortonyksja jest działem podologii zajmującym się korektą prawidłowego wzrostu paznokcia.
Pierwszym objawem nieprawidłowego wzrostu paznokcia jest pojawiąjący się ból przy dotykaniu płytki paznokciowej i to w tym okresie pacjent powinien skonsultować się z podologiem, aby zapobiec patologicznemu wzrostowi płytki i aby móc ukierunkować prawidłowy wzrost płytki. Niestety często pacjenci trafiają do podologa bardzo późno, gdy ból nie daje o sobie zapomnieć, płytka paznokcia jest już zniekształcona i wrasta w  części miękkie wału paznokciowego lub gdy mimo zerwania chirurgicznego znowu problem wrócił.

Rozpoczęcie terapii zaczyna się przede wszystkim od znalezienia przyczyny ukierunkowującej na dobór odpowiedniej metody korekcji.  Czasem konieczne jest usunięcie fragmentu płytki gdyż jest ona zwinięta lub przebiła powłokę skórną co powoduje np. stan zapalny, bolesność, krwawienie, itp.

Bardzo popularną formą terapii jest założenie klamry korygującej, Na rynku istnieje bardzo wiele różnych form, kształtów klamer i opracowanych metodologii ich zakładania. W naszej klinice oferujemy omówienie problemu, diagnostykę i indywidualny sposób leczenia po omówieniu sposobu terapii z pacjentem.

Terapia może trwać od kilku nawet do kilkunastu miesięcy co związane jest z tempem wzrostu płytki paznokciowej.

 

Brodawki wirusowe, jak nazwa wskazuje, są łagodnym rozrostem skóry i śluzówki wywołanym ludzkim wirusem brodawczakowatym HPV (human papiloma virus). Wirusy namnażają się w jądrach komórkowych górnej warstwy keratocytów i są uwalniane do warstwy rogowej skóry tworząc zgrubienia o różnorodnym kształcie, powierzchni i głębokości. Okres inkubacji wirusa może wynosić do 3 lat, okres utajenia bez powstania nowych zmian przekraczać nawet 4 lata. Wirus może przetrwać w formie zakaźnej przez kilkanaście tygodni, a w sprzyjających warunkach (ciepło i wilgoć) nawet do kilkunastu miesięcy.

Istnieje wiele metod na usuwanie brodawek, leczenie przeważnie jest uciążliwe długotrwałe. Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym szanse na wyleczenie są większe.

  • leczenie farmakologiczne – miejscowe stosowanie środków keratolitycznych – maści, płynów typu Verumal, Brodacid – wymaga systematyczności. Leczenie ma na celu warstwowe, powierzchowne zniszczenie warstw brodawki aż do jej zaniku. Działanie jest powolne i zazwyczaj jest długotrwałe, wymaga częstych aplikacji, co 1-3 dni i wielu powtórzeń. Często bywa nieskuteczna, uszkadza również zdrową skórę wokół brodawki (gdzie infekcja się rozszerza) pozostawiając blizny.
  • krioterapia (wymrażanie) – polega na wymrażaniu zmiany, najczęściej ciekłym azotem, za pomocą specjalnego aplikatora. W większości konieczne jest wiele wizyt, szczególnie przy brodawkach pospolitych i głębokich brodawkach podeszwowych. Sam zabieg jest niebolesny, pacjent odczuwa pieczenie, czasem w domu pojawia się ból, pacjent musi pielęgnować krwisty pęcherz odmrożeniowy. Po oddzieleniu pęcherza brodawka oddziela się w całości lub częściowo. Czasem terapia jest nieskuteczna i brodawka odrasta. Dzieje się tak dlatego, że wymrażanie jest nieprecyzyjne, a efekt zależy od doświadczenia lekarza i stanu klinicznego skóry.
  • elektrokoagulacja – obecnie rzadko stosowana
  • usunięcie chirurgiczne czasem z założeniem szwów, wycięcie jest radykalne, ale czasem pomimo wycięcia następuje wznowa, widywane są brodawki w bliźnie po zabiegowej. W przypadku usunięcia i założenia szwu na podeszwowej stronie stopy, sama blizan może być twarda i pomimo usunięcia brodawki jest tkliwa przy chodzeniu
  • laseroterapia laserem CO2 – odparowanie w bardzo wysokiej temperaturze zrogowaciałej patologicznej tkanki. Bezpośrednio po usunięciu jest otwarta rana, nie zakłada się szwów. Proces gojenia trwa ok 2-3 tygodnie. przewagą tej metody jest wyjątkowa precyzja lasera, pozwalająca na oczyszczenie tkanek chorobowych aż do zdrowej skóry. Nie można jednak określic, czy zjadliwośc wirusa nie będzie na tyle duża że brodawka powróci. Nasze ponad 10-letnie doświadczenie, jak i publikacje medyczne wskazują, że jest to jedna zz najbardziej skutecznych metod
  • laseroterapia laserem Nd-Yag – która powoduję zwęglenie masy wirusa, które z czasem odpada. Przewagą tej metody jest brak bezpośredniej rany po zabiegu, co pozwala pacjentowi na swobodę chodzenia. Sam proces leczenia jest dłuższy.
  • wyczekiwanie – zwlekanie i myślenie, że zmian może sama zniknąć może prowadzić do pogłębienia zmiany a  z czasem do rozszerzenie i zwiększenia ilości zmian. Jedynie w nielicznych przypadkach brodawki znikają samoistnie.

 

Na podstawie publikacji – Brodawki wirusowe należy usuwać.

Trzeba to robić jak najwcześniej, skutecznie i z jak najmniejszymi skutkami ubocznymi, aby zwiększyć szanse na miejscowe wyleczenie już po jednym zabiegu. Szybkie podjęcie terapii ogranicza możliwość samozakażenia i rozprzestrzenienia się wirusa. W przypadku ewentualnego nawrotu szybka rekonsultacja i ponowny zabieg we wczesnej fazie nie dopuszcza do rozsiewu i rozrostu brodawek i umożliwia szybkie wyleczenie.

USUWANIE BRODAWEK LASEREM CO2 – PREFEROWANA METODA LECZENIA

Laser CO2 emituje falę elektromagnetyczną o długości 10600 nm, niewidoczną dla oka. W trakcie zabiegu fala jest absorbowana przez tkanki, wytwarzana jest wysoka temperaturaa, która powoduje waporyzację tkanek, koagulację naczyń krwionośnych. Można powiedzieć, że zmiana chorobowa jest „odparowywana”, a dzięki wysokiej precyzji lasera, poprzez regulację mocy energii i wielkości plamki zabieg jest ograniczony do miejsca chorobowego. Zmiana odparowywana jest z niewielkim marginesem zdrowej skóry, a głębokość odparowywania kontrolowana jest w trakcie zabiegu. W większości przypadków gojenie jest bezbliznowe.  W niektórych przypadkach, jeżeli  brodawka uszkodziła głębsze warstwy skóry. również w zależności od zdolności organizmu do gojenia, mogą tworzyć się blizny. Doświadczenie pokazuje, że są one jednak dla pacjenta akceptowalne.

TECHNIKA ZABIEGU
  1. Znieczulenie. Większość brodawek wirusowych usuwana jest w znieczuleniu miejscowym poprzez iniekcję lignocainy. W trakcie podawania pojawia się uczucie pieczenia i rozpierania podawanego środka. Dla zmniejszenia odczuć u bardziej wrażliwych pacjentów stosuje się przed ukłuciem wcześniejsze znieczulenie kremem EMLA lub spryskanie chlorkiem etylu. Stosujemy „znieczulenie przed znieczuleniem” . Prosimy porozmawiać z dzieckiem o sposobie znieczulenia, nigdy nie należy okłamywać dziecka, że nic nie będzie bolało ani stosować przymusu fizycznego. Łagodna perswazja słowna, nawiązanie kontaktu z dzieckiem i jego akceptacja dla naszego postępowania jest bardzo ważne. W przypadku małych płaskich brodawek, znieczulenie czasem jest niepotrzebne, laser działa bardzo szybko, precyzyjnie „strzelając” w zmianę, a samo odczucie to jak kropla gorącego tłuszczu lub ukłucie komara.
  2. Odparowanie. Usuwanie laserowe brodawek polega na ich odparowaniu. Energia światła lasera zamienia się w ciepło, zakażona tkanka wyparowuje, a powierzchnia odparowywana jest cały czas jałowa. Przy usuwaniu brodawek płaskich, szczególnie na twarzy i szyi używamy niższych energii i małej plamki, czasem o średnicy 0,5-1mm, dzięki temu zabieg może być wykonywany bez znieczulenia, daje tylko uczucie punktowego „pieczenia”.
  3. Gojenie i pielęgnacja po zabiegu. Miejsca po usuniętych brodawkach płaskich samoistnie pokrywają się płaskimi brązowymi strupkami już następnego dnia. Skórę można normalnie myć, a dodatkowo zalecamy przemywać środkiem dezynfekcyjnym na bazie spirytusu, najlepiej z dodatkiem składników natłuszczających. Można stosować również spirytus rektyfikowany lub kosmetyczny. Ranki po usuniętych głębszych brodawkach np. pospolitych zalecamy myć wodą z mydłem i spryskiwać roztworem ze spirytusem. Roztwory spirytusu działają odkażająco i przysuszająco na ranki. Nie zalecam stosowania spirytusu salicylowego gdyż przy dłuższym stosowaniu zbyt mocno przesusza skórę. Niewielkie ranki można goić bez opatrunku, większe najlepiej zabezpieczyć suchym jałowym gazikiem lub plastrem z opatrunkiem – ważne, żeby rana nie była zaklejona „na głucho” – ale miała dostęp powietrza oraz chłonny materiał opatrunkowy do zbierania wysięku. W ciągu kilku dni ranki pokrywają się strupkami i goją dalej przez ziarninowanie i naskórkowanie w okresie 1-4 tygodni. W pielęgnacji miejsc po usunięciu zmian wirusowych na błonach śluzowych narządów płciowych wystarczy przemywanie wodą z mydłem, ewentualnie rivanolem.

Skuteczność usuwania zmian wirusowych przy użyciu lasera jest duża. W naszym materiale obejmującym pacjentów leczonych laserem CO2 na przestrzeni 30 lat uzyskaliśmy średnio następujące wyniki:

  • 95% skuteczności przy pierwszym zabiegu
  • 100% skuteczności przy 2-4 zabiegach

Znacznym utrudnieniem przy wykonywaniu samego zabiegu jak i czynnikiem zwiększającym ryzyko nawrotu jest wcześniejsza nieudana krioterapia (wymrażanie) lub smarowanie specjalnymi płynami typu Verumal lub Brodacid (złuszczanie płynami). Zmiany wirusowe są wtedy większe niż pierwotne, głębsze, pojawia się patologiczne unaczynienie. Zabieg laserowy musi być rozleglejszy co utrudnia gojenie i zwiększa prawdopodobieństwo powstania blizn, ale i tak jest najskuteczniejszym sposobem leczenia.

SPOSÓB ZAKAŻANIA

Zakażenie ograniczone jest do naskórka i nie jest wynikiem zakażenia uogólnionego. Może ono nastąpić poprzez kontakt bezpośredni lub pośredni. Brodawkami można się zarazić poprzez dotyk. Warunkiem sprzyjającym zakażeniu jest uszkodzenie skóry – rana, otarcie, zadrapanie. Można dokonać samozarażenia w czasie golenia miejsc wokół zainfekowanych części skóry. Samozakażenie ma miejsce również przy pielęgnacji stóp i rak – cążki, pilniki, pumeksy, tarki, a u dzieci nierzadko przy obgryzaniu paznokci i dłubaniu w nosie. Stosunkowo często usuwamy u dzieci brodawki wirusowe z nosa, warg, a nawet z języka. Rzadko opisywanym, ale niezwykle często występującym i niedocenianym jest powstanie wrót zakażenia poprzez rozpulchnienie skóry na skutek dłuższego poddania działaniu wilgoci. Ponad 50% pacjentów cierpiących z powodu brodawek pospolitych zaraziło się najprawdopodobniej na basenach, salach gimnastycznych, siłowniach. Około 30 rodzajów wirusa HPV przenoszonych jest drogą płciową.

Brodawki wywołane wirusem HPV mogą przyjmować różne postacie kliniczne. Najczęstsze są:

  • brodawki pospolite – tworzą guzki skórne o szorstkiej powierzchni, okrągłe lub nieregularne w kształcie, twarde, białe, brązowo-żółte, lub szarawo-czarne wielkości 1-10 mm średnicy. Występują zwykle na palcach, łokciach, kolanach, twarzy i owłosionej skórze głowy, ale mogą się rozprzestrzeniać na całym ciele. Często widoczne czarne punkty na powierzchni brodawek, zwykle określane przez pacjentów jako „korzonki” są to zakończenia kapilarów ze skrzepami krwi – pojawiają się przy ścieraniu lub ścinaniu brodawek;
  • brodawki nitkowate – długie, wąskie rozrosty pojawiające się najczęściej na powiekach, twarzy, szyi lub wargach;
  • brodawki wokół paznokci mogą się pojawiać w grupach. Są szorstkie, nieregularne, odstające, atakują wały paznokciowe czasem wchodzą pod paznokieć i są bolesne. Są trudne do usunięcia, nierzadko niszczą macierz paznokcia;
  • brodawki płaskie – (verucca plana juvenilis) jak wskazywałaby nazwa dotyczą osób młodocianych, występują jednak w każdym wieku. Są to matowe, gładkie, płaskie – lekko odstające, żółtobrązowe guzki skórne, na twarzy, również szyi, klatce piersiowej, kolanach, nadgarstkach, przedramionach i wzdłuż zadrapań poprzez samozakażenie. Brodawki płaskie są mnogie – nawet do kilkuset sztuk i szybko się rozprzestrzeniają, dlatego ważne jest pilne i skuteczne leczenie;
  • brodawki mozaikowe – są zgrupowaniem brodawek płaskich, zajmują powierzchnię 1 do kilku cm2. Widoczne są granice „ściśniętych” pojedynczych brodawek dając obraz mozaiki;
  • brodawki “podeszwowe” (verucca plantaris) – występują na powierzchniach dłoniowych i podeszwach – są płaskie lub lekko wyniosłe, ze względu na stały ucisk. Wrastają dość głęboko, są czasami bolesne i zwykle trudne do usunięcia;
  • brodawki w okolicy narządów płciowych i odbytu – atakują zarówno mężczyzn jak i kobiety. Rozróżnia się tutaj:
    – kłykciny kończyste (condylomata acuminata)
    – brodawki płaskie narządów płciowych
    – brodawki olbrzymie narządów płciowych
  • brodawki błony śluzowej
    – brodawki płaskie (squamosus papilloma)
    – brodawczakowatość jamy ustnej (florid papillomatosis)
    – ogniskowa hiperplazja nabłonka (focal epithelial hyperplasia)– choroba Hecka
  • dysplazja brodawczakowata naskórka (epidermodysplasia verruciformis)

 

Terapia wirusa brodawczaka ludzkiego, potocznie zwanego kurzajkami powinna być równolegle być prowadzona z suplementacją witaminy D, z równoczesnym monitorowaniem poziomu wit.D3 we krwi.

 

Często krwiak pod paznokciowy powoduje nie tylko ból, ale i nieestetyczny widok oraz ryzyko odklejenia się płytki paznokcia.

Zarówno na dłoniach jak i stopach można temu zapobiec. Zabieg usunięcia krwiaka należy wykonać maksymalnie 48h od jego powstania (wówczas krew nie zdąży jeszcze skrzepnąć)

Podolog po zabezpieczeniu i zdezynfekowaniu obszaru zabiegowego, przystępuje do wykonania nawiertu w płytce paznokciowej tak aby odbarczyć zalegającą pod płytką krew.

W sytuacji gdy doszło do mocnego urazu jest to zabieg odczuwalny ale przynoszący natychmiastową ulgą.

Stopy sportowca powinny podlegać szczególnej pielęgnacji. Sportowcy to ludzie z pasją o wyjątkowej wytrzymałości. Stopy narażone są na zwiększone przeciążenia, często spocone łatwiej podlegają otarciom, infekcjom. Najbardziej narażone na przeciążenia są osoby, które uprawiają:

Wkładki ortopedyczne wykonywane są wyłącznie po wcześniejszym  zindywidualizowanym badaniu. Badanie wykonywane jest w oparciu o wiedzę fizjoterapeutyczną mgra Fizjoterapii Jarka, który od wielu lat specjalizuje się w leczeniu pacjentów, tym dzieci, mających problem w prawidłowym ustawieniu stóp, miednicy, a w konsekwencji kończyn dolnych i kręgosłupa. U pacjentów tych problemy statyczne i dynamiczne (w czasie chodu i biegu) powodują różnorodne dolegliwości bólowe, wywołują i utrwalają wady stóp, kręgosłupa, skoliozy.

Wkładki ortopedyczne zalecane są ze względu na ich właściwości:

  • amortyzujące całej stopy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc przeciążonych
  • korygujące – ustawiające prawidłowo piętę, łuki podłużne i poprzeczne stopy
  • stabilizujące stopę w najbardziej optymalnym ułożeniu
  • odciążające miejsca szczególnego nacisku
  • zapobiegają powstawaniu wad
  • hamujące rozwój chorób ortopedycznych, których przyczyną mogą być wady stóp

Kiedy stosowane są wkładki :

  • koślawość / szpotawość pięt
  • płaskostopie podłużne, płaskostopie poprzeczne
  • modzele, nagniotki
  • stopa cukrzycowa
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego
  • ostroga piętowa
  • haluxy
  • nerwiak Mortona
  • polineuropatia
  • do obuwia codziennego ( z ww powodów lub jako amortyzacja)
  • do obuwia sportowców
  • inne

 

Stopa cukrzycowa to stopa wrażliwa, narażona na powstawanie otarć naskórka, ran, na bardzo szybki rozwój infekcji. Wymaga szczególnej pielęgnacji i musi być poddawana systematycznym kontrolom. Osoby z cukrzycą są zazwyczaj otyłe i samodzielne oglądanie stóp jest utrudnione. W czasie wizyty u podologa można ocenić jakość skóry, jej zabarwienie, ścieńczenie, stan paznokci, można dobrać odpowiednie metody pielęgnacji.

W ramach profilaktyki i leczenia wykonywane sa różnorodne zabiegi, zaleca się również wykonanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych do butów.

Pełne informacje u Pani mgr Joanny, podolog. Konsultacje bez leczenia są bezpłatne.

tel. 516755170

.

WAŻNE   

PODOLOGIA, to nie pedicure kosmetyczny.

Zabiegi podologiczne w naszej klinice traktowane są jako medyczno-profilaktyczne.

Używamy wyłącznie specjalistycznych sterylnych bądź jednorazowych narzędzi.
W trudniejszych przypadkach problemy omawiane są z współpracującymi lekarzami, czasem wymagana jest specjalistyczna konsultacja lekarska. 

Stosujemy preparaty wyłącznie renomowanych firm stosowanych na rynku światowym.

Zobacz efekty zabiegu

paznokieć
KONTAKT

    Skontaktuj się z Nami